تجهیزات پارکینگی

پارکینگ‌های عمومی و خصوصی یکی از مکان‌هایی هستند که همه ما در طول هفته ممکن است بارها گذرمان به آنجا بیفتد. تجهیزات ایمنی و رفاهی به کار برده شده در این فضاها شاید زیاد به چشم نیاید، اما زمانی معنا پیدا می‌کند که به واسطه کمبود ایمنی، به خودروها و یا سرنشینان آسیبی وارد شود و یا سرنشینان خودرو برای پرداخت وجه و... دچار مشکل شوند. برای بهبود سطح ایمنی پارکینگ ها، از تجهیزات پارکینگی استفاده می شود.

جداکننده پارکینگ

جداکننده پارکینگ، یکی از پر طرفدارترین تجهیزات پارکینگی محسوب می‌شود که علاوه بر برقراری نظم و ایجاد آراستگی، محدوده پارک هر خودرو را به صورت مشخص از پارکینگ‌های مجاور مجزا می‌نماید، و به این ترتیب با حفظ حریم پارک هر خودرو، کارآیی ویژه‌ای در ایمن‌سازی فضای پارکینگ خواهد داشت.

جداکننده های پارکینگ انواع و اقسام متفاوتی دارند، که از جمله آن‌ها می‌توان، استوانه ترافیکی، مخروط ترافیکی و گل‌میخ ترافیکی را نام برد. وجه مشترک کلیه جداکننده‌های پارکینگی، محدودیت مسیر و مشخص نمودن حریم خودرو در فضای پارکینگ می‌باشد.

رنگ پارکینگ

در تجهیز پارکینگ های عمومی، رنگ آمیزی پارکینگ اهمیت زیادی دارد؛ چرا که رانندگان به کمک رنگ هایی که در محیط می‌ بینند می‌توانند مسیر رفت و آمد، حریم بین خودروهای پارک شده و محل قرارگیری آسانسور و دیگر امکانات پارکینگ را تشخیص دهند. از آنجا که در غالب پارکینگ ها، رنگ دیوارها و کف تیره است، معمولا در رنگ آمیزی پارکینگ ها از رنگ های روشن استفاده می‌شود زیرا استفاده از رنگ هایی مثل زرد و قرمز دید بهتری برای رانندگان فراهم می کند.

از انواع رنگ های پارکینگ می توان پلی اورتان، آلکید کلرو، کائوچو و رنگ اپوکسی را نام برد. این رنگ ها جزء بهترین انواع رنگ پارکینگ هستند که از آنها به عنوان رنگ ترافیکی نیز استفاده می‌شود. بدیهی است رنگ پارکینگ باید در برابر عواملی همچون اصطکاک و فرسایش مقاومت مناسبی داشته باشد زیرا خودروها به طور مداوم از روی رنگ پارکینگ عبور می‌کنند و اگر کیفیت رنگ پایین باشد ممکن است به زودی مجبور به رنگ آمیزی مجدد پارکینگ شوید.

محافظ ستون پارکینگ

محافظ ستون یکی از مهم ترین تجهیزات پارکینگی و ایمنی مورد نیاز در انواع پارکینگ‌های عمومی و خصوصی است. در واقع محافظ ستون پارکینگ، بر روی لبه‌های ستون پارکینگ‌ها نصب می‌شود و از آسیب وارد شدن به اتومبیل و شکسته شدن لبه‌های ستون‌ها جلوگیری می‌کند. از آنجایی که این ابزار با استفاده از جنس تمام لاستیک ساخته می‌شود، مقاومت مناسبی در برابر خم شدن و نوسانات دمایی دارد، در نتیجه، شکل و عملکرد آن در شرایط مختلف حفظ می‌شود.

معمولا بر روی محافظ ستون پارکینگ، علائمی به صورت شبرنگ برای هشدار نصب شده است تا رانندگان در شب و در صورت قطعی برق و یا هر مشکل دیگر بتوانند ستون‌های قرار گرفته در مسیر را مشاهده نمایند. لازم به ذکر است که بر روی دیوارهای پارکینگ نیز محافظ لاستیکی نصب می‌شود و از وارد شدن ضربه به دیوار جلوگیری می‌کند.

راهبند پارکینگ

راهبند پارکینگ یکی از انواع تجهیزات پارکینگی است که از آن برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه در ساختمان ها و پارکینگ های مختلف استفاده می شود. عملکرد راهبندها بسیار ساده بوده و احتمالاً نمونه های مختلف آن را در گذشته در اماکن گوناگون دیده اید. ساده ترین نوع راهبند پارکینگ، راهبندهایی هستند که از یک اهرم ساخته شده و این اهرم با بالا و پایین رفتن، مسیر را برای عبور و مرور باز می کنند.

به طور کلی راهبند پارکینگ به دو شکل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شود. راهبندهای دستی، تقریباً منسوخ شده و به جز در موارد خاص از آن ها استفاده ای نمی شود. در مقابل، راهبندهای برقی یا اتوماتیک در بسیاری از ساختمان ها و پارکینگ ها به منظور کنترل تردد وسایل نقلیه به کار گرفته شده و شکل های گوناگونی هم دارد.

کار استاپر پارکینگ

کار استاپرها از آن دسته تجهیزات پارکینگی مفیدی هستند که از آن‌ها می‌توان هم به منظور راهنمایی خودروها استفاده کرد و هم به جهت ایجاد شرایط ایمن‌تر کاربرد دارند. طرز استفاده از کار استاپرها در پارکینگ‌های عمومی بدین ترتیب است که آن‌ها را در جلو یا کنار خودروها قرار می‌دهند تا از برخورد با دیوارها و سایر اتومبیل‌های پارک شده، جلوگیری کنند. به وسیله کار استاپر می‌توان رانندگانی که مهارت کم‌تر دارند و یا رانندگان اتومبیل‌های بزرگ، که دید محدودی دارند را، راهنمایی کرد تا در محل مناسب پارک کنند. کار استاپرها با مواد اولیه گوناگونی، مانند پلاستیک و یا بتن تولید و در محل مورد نظر نصب می‌شوند.